Archiwum
Zakładki:
;-)
Czytelnia
Ech, te kobiety
Fotograficzne
I faceci
Kuchnia
Salon z politykami
Składzik z szablonami
Teraz Kraków
W świecie szerokim
Wiedza wszelaka
> Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Jeśli czegoś chcesz, znajdziesz sposób. Jeśli nie chcesz, znajdziesz powód.
czwartek, 26 października 2017

      Zmęczony wkurw - tak mało elegancko, acz treściwie mogłabym określić obecny stan ducha. I ciała też.

 Zmiany, zmiany, zmiany - to głównie działo się w ostatnich miesiącach. Zbierałam się, żeby je opisać, ale - patrz pierwszy akapit ;-)

  Zawodowo trwam w poczuciu tymczasowości, choć umowę mam na dwa lata. Słowo "trwam" doskonale oddaje moje odczucia. Rozwijając - weszłam w fazę formy przetrwalnikowej. Od czerwca mam pracę, w której nic mi się nie podoba. Nic oprócz wysokości pensji he he he.

 Ale to może się zmienić, gdyż zupełnie niespodziewanie i znienacka odezwała się firma, dla której dwa lata temu robiłam fuchę, z propozycją - o ile dobrze zrozumiałam - pracy. Musi to być dla nich pilna sprawa, bo pierwszy telefon był wczoraj o 21. Nie słyszałam go, zobaczyłam po 22, miałam oddzwonić rano, ale byli szybsi. Zgodnie ze staropolską zasadą "dziś pytanie, dziś odpowiedź" (kto wie, z czego to cytat?), umówiłam się na popołudnie, prosto z pracy. Bez przygotowania, z marszu. Zobaczymy, o co cho i co z tego wyniknie.

13:10, nie_taka_zla
Link Komentarze (4) »
czwartek, 28 września 2017

    Myślę, że wiele osób, które bywa na bloxie zetknęło się z Żaboćkiem, a raczej z Jego blogiem, z Jego poezją i Jego prozą, która też jest poezją. Może pamiętacie, jak parę lat temu, z niemałym trudem remontował swój, ponad stuletni, dom. Niestety, dom ponownie wymaga remontu.

http://zabociek.blox.pl/2017/09/Jak-sie-wali-to-sie-wali.html

 Gdyby ktoś nie zauważył, bo to nie rzuca się w oczy - nr 52 1320 1537 0583 2853 3000 0001 

 "Remontu" wymaga też osoba Żaboćka.

http://zabociek.blox.pl/2017/09/Drodzy-Czytelnicy.html

http://zabociek.blox.pl/2017/08/Posiedzenie.html

 Pięknie proszę, jeżeli możesz - wrzuć coś do skarbonki!

Mam nadzieję, że ani On, ani Wy nie będziecie mieli mi za złe tej wzmianki.08:09, nie_taka_zla
Link Komentarze (2) »
środa, 10 maja 2017

Bicycle bicycle bicycle
I want to ride my bicycle bicycle bicycle
I want to ride my bicycle 

 

 

 

 W sobotę, na przekór wszystkiemu - zleceniu, które jednak nie idzie mi tak szybko, jak sobie zakładałam, zaległościom w domu, zmęczeniu w końcu - na przekór poszłam na rower. Nie mam swojego, wypożyczyłam miejski. Dygresja - nie jest najtańszy - 19 gr za minutę albo 19 zł za abonament miesięczny, który uprawnia do jednej godziny dziennie.

17:36, nie_taka_zla
Link Komentarze (5) »
czwartek, 04 maja 2017

  Weekend, weekend i po weekendzie... Spędziłam go tak, jak ostatnio wszystkie dni wolne i niewolne od pracy - roboczo. Gdyż albowiem mam dużo pracy, ponieważ oprócz dwumiesięcznej umowy -zlecenia mam jeszcze dwie inne robótki. Także ten, no dzieje się, sytuacja jest dynamiczna, nieprawdaż. Po totalnej plaży w lutym przyszedł wysyp ofert. Musiałam nawet odmówić, bo doprawdy, ileż można. Nie byłabym w stanie tego zrobić. I tak ledwo daję radę zrobić to, czego już się podjęłam. Jedno z tych dodatkowych zajęć ma szansę przekształcić się w umowę o pracę w dziedzinie, którą lubię, bo to co teraz robię w ramach umowy wywołuje u mnie chęć ucieczki, ale cóż - jestem dużą dziewczynką, nie ma lekko, z czegoś rachunki trzeba płacić :-( W każdym razie - zdecydowanie wolę, kiedy pracy mam za dużo niż za mało (lub zgoła wcale, jak w lutym, co sprowadziło mnie nieomal na skraj depresji).

09:16, nie_taka_zla
Link Komentarze (1) »
czwartek, 16 marca 2017

   Niedawno pisałam o tym, że znamy ludzi bardzo powierzchownie. Tamta notatka powstała po śmierci dalszego krewnego. Wiecie, wtedy większość ludzi na chwilę zatrzymuje się, myśli o przemijaniu, kruchości życia. Ale nie trzeba aż tak ostatecznych wydarzeń, by zdać sobie sprawę z tego jak mało znamy osoby, z którymi przyszło nam się zetknąć.

  Instytucji ZUS-u nikomu przedstawiać nie trzeba, jak sądzę. Otóż ta instytucja poinformowała mnie onegdaj, gdym składała dokumenty potrzebne do ustanowienia kapitału początkowego, że świadectwo pracy z zakładu, w którym pracowałam sto lat temu przez krótki czas jest wystawione błędnie, w związku z tym ten okres nie będzie zaliczony do lat składkowych. Aha. Przyjęłam do wiadomości i odłożyłam sprawę ad acta. Ale ponieważ w lutym miałam aż nadto czasu, postanowiłam się tym zająć. Firma przekształciła się parę razy, jednak po wnikliwym internetowym śledztwie udało mi się ją zlokalizować. Zadzwoniłam, umówiłam się z moją byłą szefową. Nazwijmy ja roboczo panią A. Spotkanie z nią zupełnie mnie zaskoczyło. Pamiętam ją jako osobę średnio sympatyczną, nieco obcesową, mającą o sobie wysokie mniemanie. Nie ceniłam jej wiedzy zawodowej zbyt wysoko. Tymczasem - na polu zawodowym (sądząc po stronie internetowej firmy) osiągnęła sporo, stając się wręcz ekspertem w pewnej wąskiej dziedzinie; na gruncie osobistym - zobaczyłam w niej kogoś innego niż znałam. Wysokie mniemanie zostało, ale zobaczyłam kobietę mocującą się z życiem, starającą się stworzyć ciepły dom, dbającą o bliskich i znajomych. Okazało się, że drzemie w niej dusza artystki, która musiała porzucić marzenia o malowaniu na rzecz zawodu ściśle technicznego. Teraz spełnia się pisząc książki*. W jednej z nich pisze o współczesnych, młodych kobietach, o ich nadmiernej pewności siebie (która jej przeszkadza), która wg niej wynika z lęku i wygórowanych oczekiwań, którym starają się sprostać. Ciekawa jestem, czy widzi w tym siebie.  Czy widzi, że sama taka była - młoda kobieta, starająca się spełnić ambicje autorytarnego ojca, wykonująca zawód, którego nie lubiła, w męskim świecie, z nieudanym małżeństwem, samotnie wychowująca dziecko. Dygresja - jej ojciec lubił przychodzić do firmy niby to na pogaduszki, a tak naprawdę na inspekcje. Pamiętam moja szefową, kobietę trzydziestoparoletnią, współwłaścicielkę firmy, kierującą projektami, wydającą polecenia chłopom na budowie,  gaszącą w popłochu papierosa na dźwięk głosu ojca wkraczającego do biura. Obcesowość, aura nieomylności, wyniosłość pani A. skrywała więc niepewność, miotanie się, żeby pogodzić wszystkie role.

 Kończę ten przydługi wywód powiedzeniem /cytatem (a jeżeli, to z czego/kogo) ?

Czasem suknia zbyt jaskrawa rany głębokie ukrywa.

*Nie jest to wybitna literatura, Nobla< Pulitzera ani nawet Nike za to nie będzie. Ale - jeżeli ją to cieszy/bawi/spełnia rolę terapeutyczną - czemu nie?

17:08, nie_taka_zla
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 27 lutego 2017

Ale, ale mój Michale,

czyś już tańczył w karnawale?

A tańczyłem, ma się wiedzieć!

A co miałem w kącie siedzieć?!

 

 Ja też w tym karnawale tańczyłam. Do upadłego, przez całą noc. Byliśmy na balu, choć głos rozsądku krzyczał - nie wydawaj pieniędzy, siedź w domu! Ale co on tam wie  ;-) Poszliśmy i bardzo dobrze nam to zrobiło! Poszliśmy na przekrój wszystkiemu i na pohybel smutkom i przygnębieniu! Skąd przygnębienie (żeby nie powiedzieć dół tak głęboki jak Rów Mariański)? Ano stąd, że mąż bez pracy od roku, a ja od 1 lutego. Uroczo, nieprawdaż? Wracając do balu - myślałam, że wydatki skończą się na kupnie biletu. Ubiorę się w coś, co mam w domu i będzie git. No niestety, tak lekko to nie ma. Zrobiłam przegląd przyodziewku i doszłam do wniosku, że absolutnie, ale to absolutnie muszę mieć co nowego. A zakupami jak tak:

W każdym razie, dokonałam zakupu i czułam się jak pół miliona dolarów. Gdybym była szczuplejsza to czułabym się jak cały milion. Ale niestety, postępuję wg zasady - na zmartwienie najlepsze jest jedzenie. Ogarnęłam się w końcu, kontroluję jedzenie i ćwiczę, ale efekty będą pewnie za sto lat...

 W kwestii ogarnięcia - wprowadziłam w czyn to, o czym myślałam od dawno - zaczęłam chodzić na lekcje angielskiego. Już nie tylko ja sam na sam z programem komputerowym , ale raz w tygodniu ja sam na sam z nauczycielem języka, do którego chodziły moje dzieci. Nie wiem, czemu tak to odwlekałam. Winny jest chyba mój wewnętrzny sabotażysta.

 Czytam "Biegnącą z wilkami" Clarissy Pinkola Estes. Czytam i myślę. I żałuję, że dopiero teraz ta książka wpadła w moje ręce. Powinna ją przeczytać każda dziewczyna na progu dorosłości. Z drugiej strony -nigdy nie jest za późno.

 Równolegle czytam "Morfinę" Szczepana Twardocha. Mocna rzecz, polecam.

 Wracając do tytułowego resetu - od dwóch lat chodzę z mężem do klubu tańca. Doskonała sprawa - sprawia nam to przyjemność, zebrała się fajna grupa ludzi, lubiąca pożartować - i chyba najważniejsze - przez dwie godziny, dwa razy w tygodniu głowa jest zupełnie przewietrzona - nie myśli się "o jejej co to teraz będzie", a o tym którą nogą zacząć, która to jest lewa ;-) i w którą stronę się obrócić. Tak, te zajęcia dużo nam dają. No i poznaliśmy fantastycznych ludzi.

 

13:08, nie_taka_zla
Link Komentarze (6) »
środa, 15 lutego 2017

Tak mało

Czesław Miłosz

Tak mało powiedziałem.
Krótkie dni.

Krótkie dni,
Krótkie noce,
Krótkie lata.

Tak mało powiedziałem,
Nie zdążyłem.

Serce moje zmęczyło się
Zachwytem,
Rozpaczą,
Gorliwością,
Nadzieją.

Paszcza lewiatana
Zamykała się na mnie.

Nagi leżałem na brzegach
Bezludnych wysp.

Porwał mnie w otchłań ze sobą
Biały wieloryb świata.

I teraz nie wiem
Co było prawdziwe.

Berkeley, 1969

***

Tak mało znamy ludzi. Nawet tych, którzy wydają się nam bliscy. Kim naprawdę są, co znajdziemy, kiedy przedrzemy się przez zewnętrzna warstwę? O czym myślą, o czym marzą, czego naprawdę chcą, kiedy porzucają role, które narzuciło im społeczeństwo, rodzina, które sami sobie narzucili? Kim są, kiedy przestają być matkami, ojcami, dziećmi?

***

Banalne, wiem, ale nie sposób nie zacytować - "śpieszmy się kochać ludzi".13:23, nie_taka_zla
Link Komentarze (4) »
sobota, 07 stycznia 2017

 Nie wiem, jak u Was, ale u mnie w tym roku miłośnicy petard i fajerwerków byli wyjątkowo aktywni. Zwierzęta na pewno ich nie kochają. Jedno z nich, a konkretnie gołąb przycupnął na moim parapecie, wcisnąwszy się w kąt. Gdyby to było w inny dzień, przepłoszyłabym go bez pardonu, ale pomyślałam sobie, że nie będę go jeszcze bardziej straszyć. I tak sobie siedział, zerkaliśmy na siebie czasem. Ja sprawdzałam, czy nadal jest po każdym kolejnym huku, on wlepiał we mnie swoje czarne paciorki, sprawdzając czy na pewno mu nic nie zrobię. Tak sobie zerkaliśmy, dopóki byłam w kuchni (miałam włączone tylko oświetlenie pod okapem). Rano, kiedy podeszłam do okna, zobaczyć czy nadal tam jest oczom moim ukazał się dowód wdzięczności. Dwa dorodne, wypasione ... guana.

***

A propos guana.

 Nie jestem zwolenniczka teorii spiskowych, ale zaczynam na serio podejrzewać, czy tak zwani przywódcy opozycji są tajnymi agentami Nadprezesa i właśnie doskonale wykonali swoje zadanie skompromitowania jego przeciwników. Młodzież nazywa to samozaoraniem. Morawiecki ma rację, mówiąc że będą rządzili przez trzy kadencje. Na razie nie mają z kim przegrać. Szkoda, że okazali się tak małymi ludźmi i zmarnowali zapał do działania zwykłych ludzi. Kto im teraz zaufa? Kto zaufa "przywódcy", który zostawia swoich "żołnierzy", żeby sobie odpocząć? Kto zaufa "przywódcy", który zagarnia pieniądze wpłacane przez darczyńców zapewne na inne, niż zapełnienie kiesy wierchuszce? Zaufanie do Kijowskiego od początku było zresztą mocno problematyczne. Facet, który unika płacenia byłęj żonie alimentów na dzieci jest dla mnie przegrywem.

11:06, nie_taka_zla
Link Komentarze (7) »
piątek, 06 stycznia 2017

DEZYDERATA

Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.

O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść.
Unikaj głośnych i napastliwych - są udręką ducha.
Porównując się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, bowiem zawsze znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radości.
Wykonaj swą pracę z sercem - jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz
w zmiennych kolejach losu.
Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa.
Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów
i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia.
Ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa.
Przyjmij spokojnie co Ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu.
Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.
Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny.
Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj.
I czy to jest dla ciebie jasne, czy nie - wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze.

Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek On ci się wydaje,
czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia, w zgiełkliwym pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swą duszą.
Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.
Bądź pogodny. Dąż do szczęścia.


Max Ehrmann 

 

***

Niech Trzej Królowie przyniosą Wam cenne dary: wiarę, nadzieję i miłość.

Wiarę w ludzi, nadzieję, że ta wiara Was nigdy nie zawiedzie i miłość. Miłość nie wymaga dopowiedzeń.

23:12, nie_taka_zla
Link Komentarze (4) »
niedziela, 25 grudnia 2016

lepiej późno niż wcale ;-)

Wesołych świąt !

14:01, nie_taka_zla
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 180